Dlaczego należy regularnie przeprowadzać przeglądy pojazdu?

pomoc drogowa łódźW zależności od tego, jakim typem kierowcy jesteśmy, przeglądy okresowe są dla nas udręką lub źródłem radości. Dla miłośników motoryzacji, którzy darzą swój samochód głębokim uczuciem przegląd to łechczące potwierdzenie wysiłku włożonego w zachowanie wozu w idealnym stanie. Jednak dla dużej rzeszy zmotoryzowanych przegląd okresowy kojarzy się nieprzyjemnie. Przede wszystkim z obawy przed ryzykiem poniesienia kosztów ewentualnych napraw. Powinniśmy jednak pamiętać, że przegląd u zaufanego mechanika to właśnie sposób na zabezpieczenie się przed wspomnianymi kosztami. Tylko dbając regularnie o nasz pojazd zminimalizujemy ryzyko powstania awarii i uszkodzeń. Regularne przeglądy okresowe to najlepsze zabezpieczenie przed koniecznością inwestowania dużych pieniędzy w naprawy.

Kiedy wezwać pomoc drogową?

mechanik łódźSą sytuacje, w których wezwanie pomocy drogowej jest oczywiste, na przykład kiedy auto uległo wypadkowi i od razu widzimy, że nie jest w stanie jechać dalej. Jednak często jest tak, że powód awarii wydaje się drobny i zastanawiamy się czy wezwać pomoc drogową. Decyzja jest w dużej mierze uzależniona od naszej znajomości mechaniki samochodowej. Rzeczywiście jest tak, że wiele awarii jest stosunkowo łatwych do naprawienia i jeśli mamy odpowiednie części, narzędzia i umiejętności wykonamy je bez problemu. Jeżeli jednak mechanika o dla nas czarną magią, warto od razu skontaktować się z pomocą drogową. Pamiętajmy o tym, by zatrzymać pojazd w bezpiecznym miejscu i odpowiednio go oznakować. Ustawmy trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości za pojazdem, włączmy światła awaryjne i zadzwońmy po pomoc drogową.

Po czym poznać zużycie tylnej belki?

Oto typowe objawy:

  • stuki w tylnej części pojazdu,
  • pochylenie kół do środka,
  • obcieranie koła o nadkole,
  • trzaski przy obciążeniu samochodu oraz podczas skrętu.

W AUTO-SERWIS Lewandowscy wykonujemy regenerację tylnych belek w samochodach Renault, Peugeot, Citroen.

Można dostarczyć nam wymontowaną belkę do regeneracji lub podstawić samochód, a my zajmiemy się demontażem, regeneracją i zamontowaniem tylnej belki.

Zależy Państwu na czasie? Zachęcamy do kontaktu z Auto-Serwis Lewandowscy już dzisiaj!

Dlaczego należy wymieniać olej w samochodzie?

warsztat łódźWymiana oleju to chyba najbardziej podstawowa czynność związana z konserwacją samochodu. Zaleca się wykonywanie jej co najmniej raz w roku i większość z nas stara się stosować do tego zalecenia. Przeważnie nie zastanawiamy się dlaczego – trzeba to trzeba. Jeśli jednak chcielibyśmy wiedzieć co tak ważnego jest w wymianie oleju, poniżej w prosty sposób postaramy się to wyjaśnić. Po pierwsze zmiana oleju pozwala na uzupełnienie jego poziomu. Silnik samochodowy zużywa olej na skutek panujących w nim wysokich temperatur. Wysokie ciśnienie także przyczynia się do tego, że z czasem oleju jest coraz mniej. Jeśli silnik będzie zbyt suchy, istnieje ryzyko, że się zatrze. A to wiąże się z poważnymi kosztami. Po drugie, podczas pracy w silniku stale powstają zanieczyszczenia i tworzą się osady. Te nieczystości mieszają się z olejem sprawiając, że staje się on gęstą mazią, która blokuje przewody i może uszkodzić silnik.

Jak dbać o sprzęgło?

mechanik łódźSprzęgło to część samochodowa, która pracuje wyjątkowo ciężko. Szczególnie w mieście używamy go bardzo często, nic więc dziwnego, że właśnie w tych warunkach niszczy się najszybciej. Sprzęgło służy do rozłączania układu napędowego. Dzięki temu możemy zatrzymać samochód, ponownie ruszyć lub zmienić bieg. Kiedy sprzęgło jest wciśnięte, moment obrotowy wytwarzany przez silnik nie jest przenoszony na koła. Kiedy nie naciskamy pedału sprzęgła, tarcza jest w pełni dociśnięta i silnik obraca kołami. Pomiędzy tymi dwoma położeniami istnieje jeszcze trzecie kiedy tarcza jest tylko częściowo dociśnięta. To właśnie wtedy powstają największe obciążenia, a sprzęgło się niszczy. Dlatego powinniśmy dążyć do tego, by okres ten był krótki. Oczywiście nie tak krótki, by samochód szarpał. Szczególnie szkodliwe dla sprzęgła jest jego utrzymywanie w pozycji częściowo dociśniętej przy jednoczesnych wysokich obrotach. To właśnie wtedy ulega ono największemu zużyciu. Aby maksymalnie wydłużyć żywotność tego elementu unikajmy więc opisanych sytuacji.

Do czego służą badania techniczne?

mechanik łódźBadanie techniczne to wymóg prawny. Jest ono wykonywane przez uprawnione do tego jednostki. Taka jednostka to stacja kontroli pojazdów. Łódź i okolice – na tym obszarze jedną z częściej odwiedzanych stacji jest AUTO-SERWIS Lewandowscy. Badanie techniczne ma na celu zweryfikowanie wszystkich podzespołów pojazdu i upewnienie się, że pojazd nie stanowi zagrożenia dla użytkującego i innych uczestników ruchu drogowego. Pierwsze badanie wykonuje się przed upływem trzech lat od zakupu pojazdu. Drugie musimy wykonać najwyżej po dwóch latach, a kolejne już co roku. Pamiętajmy też, że za spowodowanie wypadku autem bez ważnego badania technicznego grożą poważne konsekwencje. Niezależnie od przebiegu wypadku, za sprawcę może zostać uznany kierowca pojazdu bez aktualnego badania.